בשנים האחרונות אני מלמד קורסים בהערכות שווי חברות ומעמיד דורות חדשים של אנליסטים. במקביל אני עוסק בביצוע הערכות שווי שונות לצרכים של רכישות מניות, חברות ופעילויות, דוחות כספיים, חוות דעת מומחה לבתי משפט ועוד. בשנות ניסיוני ראיתי עשרות רבות, אם לא מאות, חוות דעת, עבודות לצרכים רגולטוריים והערכות שווי והופתעתי לגלות שחלק גדול מהן התבסס על מתודולוגיות לא מבוססות וחלקן אף כלל טעויות רבות. ידוע כי איכות המודל היא כאיכות הנחות העבודה שלו והנתונים ששימשו ליישומו, ובהקשר של חוות דעת והערכות שווי – איכות הנתונים שהיוו בסיס לעבודה. עבודות רבות מתבססות על הנחות שגויות אשר אינן מתאימות למודל הכלכלי בו נעשה שימוש ובפרט כוללות חוסר עקביות פנימית.

הספרות בעולם, במיוחד זו הכתובה באנגלית, רוויה בספרים מקצועיים בנושא, אך הופתענו לגלות שהמצב בעברית שונה לחלוטין. כשהתחלנו לכתוב את הספר "המדריך להערכת שווי חברות" עמד לנגד עינינו ספר שיוכל לשמש את קהילת הערכות השווי החל מסטודנטים במוסדות האקדמיים השונים, עבור במעריכי שווי אוטודידקטים וכלה בכל לקוחות תוצרי הערכות השווי (כגון מעריכי שווי, רואי חשבון, עורכי דין, שופטים ועוד) אשר ישתמשו בספר באופן שוטף. היה חשוב לנו להעשיר את בסיס הידע הקיים בספרות הקשורה לתחום זה בעברית ולהוסיף את תובנותינו והערכותינו לבסיס ידע זה. בפרט היה חשוב לנו להעביר את התיאוריה, ההנחות העומדות בבסיסה, הפרקטיקה, ולא פחות חשוב – להמחיש אותה באמצעות דוגמאות משוק ההון בישראל וכן לדון בכללי "עשה ואל תעשה". אנו מאמינים שספר זה יתפתח לאורך השנים למהדורות נוספות ויהפוך לעמוד תווך בכל הקשור להערכות שווי בארץ הקודש. ברמה האישית חשוב לי לומר שכולי תקווה שקוראי ספר זה ישתמשו בספר זה כפנס למצוא דרכם במשימה הסבוכה של הערכת ערך (או שווי) לנכס או חברה.

כתובת המייל שלי:

לינקדאין: http://lnkd.in/dGAEmjA

פייסבוק: https://www.facebook.com/numerics.co.il

השכלה

 • 2013 – אוניברסיטת תל-אביב Ph.D. בכלכלה פיננסית.
 • 2006 - אוניברסיטת תל-אביב MA בכלכלה בהצטיינות במסלול המחקרי.
 • 2004 - אוניברסיטת תל-אביב MBA במנהל-עסקים בהצטיינות בהתמחויות שיווק ומימון.
 • 2001 - אוניברסיטת תל-אביב BA בכלכלה וניהול בהצטיינות.

נסיון מקצועי באקדמיה

 • [2007 - כעת] מרצה בבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת תל-אביב לקורסים מתקדמים במימון, מסלול ה- MBA: תורת ההשקעות וניתוח ניירות ערך, אופציות וחוזים עתידיים, יסודות המימון, בעיות נבחרות בשוקי הון- הערכת שווי חברות.
 • [2008 - כעת] מרצה במרכז הבינתחומי בהרצליה לקורסים מתקדמים במימון, במסלול התואר הראשון: יסודות המימון ותורת ההשקעות וניתוח ניירות ערך.
 • [2012 - 2013] מינוי לתפקיד Assistant professor of finance בבית הספר Kellogg למנהל עסקים של אוניברסיטת Northwestern לקורסים מתקדמים במימון למסלול ה- MBA: Corporate finance ו- International finance.
 • [2008 - 2011] תרגול בסמסטרי הקיץ בבית הספר Kellogg למנהל עסקים של אוניברסיטת Northwestern בקורסי מימון.
 • [2006 - 2012] מרצה בבית הספר לכלכלה באוניברסיטת תל-אביב לקורס "יסודות הכלכלה".
 • [2004 - 2012] מרצה במכללת "מגמות" בקורסי הכרות עם שוק ההון (לקהל הרחב) ובקורסי הכנה לבחינות הרשות לניירות ערך: סטטיסטיקה ומימון, מקצועית א', מקצועית ב'.

נסיון מקצועי נוסף

 • [2012 - כעת] שותף מייסד בחברת נומריקס ייעוץ כלכלי ומימוני בע"מ, המתמחה בחוות דעת מורכבות בנושאי כלכלה, מימון וחשבונאות:
   1. הערכות שווי חברות וכדאיות עסקאות.
   2. הערכת שווי לנגזרים, אופציות בעסקאות, אופציות לעובדים, מניות בכורה וכו'.
   3. חוות דעת כלכליות לתביעות משפטיות (כולל שימוש בשיטות של מחקרי אירוע).
   4. ניתוח עלויות פנימיות בחברות וקביעת מדיניות תמחור אופטימאלית.
   5. הערכות שווי לדוחות כספיים כגון PPA ו- Impairment.
   6. הערכת שווי הלוואות קונצרניות והנפקות חוב.
   7. הערכות שווי הסכמי אי-תחרות.
 • [2010 - 2012] כתיבת הספר המדריך להערכת שווי חברות (יחד עם ערן בן-חורין וניר יוסף).
 • [2006 - 2012] עבודה בשיתופי פעולה עם פרופסורים בכירים ביעוץ כלכלי ופיננסי.
 • [2008 - 2011] חבר ועדת השקעות ומנהל תיק ההשקעות במכון לחקר עסקים באוניברסיטת ת"א.
 • [2001 - 2006] אנליסט עסקי בכיר במחלקת פיתוח עסקים – אגיס בע"מ (היום פריגו בע"מ).

 

 

1 תגובה
 1. לירון טל
  לירון טל says:

  אני לא יודעת לאן לשרשר את השאלה שאני כותבת, לכן אודה אם תעבירו אותה תחת הדף אינטרנט הנכון באתר הזה.
  הבת שלי עולה לכיתה ד', בחוברות חשבון מלמדים אותה על יחסים בין מספרים ומציאת תמורת האחוז ואחוזים ויש לי הרגשה שאני נבוכה שאני לא יודעת לחשב לצורך "הבעיה" שאציג בשאלה הבאה, לכן רציתי לדעת דרך מקוצרת יותר לחשב כמה אגורות תקבל כל יחידת ערך נקוב אחת מתוך פארי של 120 אגורות אם במחזור קיימים 31 מיליון ערך נקוב ובקופת החברה מצויים 22 מיליון שייחולקו לכל אותן 31 מיליון יחידות ערך נקוב.

  בדרך המסורבלת שלי לדעת את התשובה, שאולי אני גם טועה בתוצאה בחישוב (לכן פונה אליכם לברר את התשובה הנכונה ואת הדרך המקוצרת והפשוטה ביותר למציאת התשובה), חיפשתי כמה אחוזים מהווה היחס שבין 22 לבין 31, אז עשיתי במחשבון 22 חלקיי 31 כפול 100 וקיבלתי 70.9%
  ולפי זה אני יודעת ש 22 מיליון שייתחלקו בין 31 מיליון יחידות ערך נקוב מהווים 70.9% מתוך כל מיליון.
  ועכשיו כדי לדעת כמה התמורה של 70.9% מתוך 120 אגורות אז אני משתמשת בנוסחה לחישוב מציאת תמורת האחוז,, אז עשיתי 120 כפול 70.9 ואז חלקיי 100 וקיבלתי 85 אגורות.
  רציתי לדעת אם 85 היא תוצאה נכונה ?
  כאמור, השאלה שלי היא אם יש 31 מיליון יחידות ערך נקוב של אגח שנסחרות במחזור המסחר, כל יחידת ערך נקוב אחת היא 120 אגורות, ובקופת החברה יש רק 22 מיליון ₪ שיקבלו מחזיקי האגח אז כמה אגורות תקבל כל אחת מיחידת ערך נקוב אחת ?
  לפי החישוב שלי יצא לי 85 אגורות ורציתי לדעת אם זה נכון בכלל ?

  ודבר שני, אם 85 אגורות היא תשובה נכונה אז רציתי לדעת אם יש דרך קצרה ופשוטה יותר שיכולתי להגיע באמצעותה לתשובה נכונה באמצעות מחשבון פשוט ?

  דבר שלישי ואחרון - רציתי לדעת באיזה עמוד בספר (לא בספר וירטואלי, אלא בספר עצמו הפיזי שקניתי בחנות הדיונון "המדריך להערכת שווי חברות") שקניתי אוכל למצוא דרכים פשוטות שיעזרו לי לחשב ולדעת כמה אגורות לכל יחידת ערך נקוב של אגח קונצרנית אקבל במסגרת הסדר חוב שבו אין לחברה כסף ומה שידוע לנו מחזיקי האגח הם נתונים כמו כמות האגח שיש לחברה במחזור המסחר וכסף שייתקבל ממכירת נכס שבוודאי לא יספיק לתשלום כל החוב שיש לחברה כלפי מחזיקי האגח. אז בנוסף לעזרה שרציתי בשאלה הספציפית שאני שואלת, רציתי ממכם גם הכוונה לעמודים בספר שיכולים לעזור לי בדברים האלה של חישובים כמה אגורות אקבל על אגחים שאני מחזיקה בחברות בפירוק, בהקפאת הליכים ובהסדרי נושים שהתמורה שתתקבל לכל אגח היא פחות מהפארי של האגח.

  בתודה מראש
  לירון טל

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *