כלי זה מאפשר למשתמשים בו לאמוד ביטא של כל מניה הנסחרת בבורסה בתל אביב, או בעלת טיקר ב-Yahoo Finance. לא רק זאת, ניתן להזין רשימה של מניות, והמחשבון יפלוט את ריכוז התוצאות, לנוחיותכם. הרגרסיה יכולה להשתמש במגוון של אומדנים לתיק השוק, ביניהם: מדד ת"א 125, מדד ת"א 35, מדד ה-S&P 500, או כל טיקר אחר. כמו-כן, טווח התאריכים גמיש ונתון לבחירתכם, כמו גם הפוגות המדידה.

 • רשימת הטיקרים המוזנת צריכה להכיל חברות מאותו מאגר נתונים. כלומר, או שכל הטיקרים ברשימה יהיו של חברות הנסחרות בישראל, או שכולם יהיו של חברות מ-Yahoo Finance.
 • עבור חברות דואליות, עדיף להשתמש באתר הבורסה כמקור הנתונים. מניסיוננו, המחירים המתואמים של יאהו פייננס אינם מדויקים עבור חברות מסוג זה.
 • הרשימה של החברות הישראליות איננה דינמית, אלא נכונה לסוף 2013. אם קיימת מניה שאתם לא מוצאים, שלחו לנו מייל ונעדכן את הרשימה.
 • כאשר הפוגות המדידה הן חודשיות, המחירים שיידגמו הם המחירים מיום המסחר האחרון של כל חודש בטווח. כאשר הפוגות המדידה הן שבועיות, עבור טיקרים מיאהו המחירים שיידגמו הם מחירי יום שישי, ועבור טיקרים מאתר הבורסה המחירים שיידגמו הם מחירי יום חמישי. מתודולוגיה זו עקבית עם זו של Bloomberg.
 • התשואות המחושבות הן תשואות בדידות, ולא רציפות, כלומר \(\frac{P_1}{P_0}-1\) ולא \(ln(\frac{P_1}{P_0})\).
 • ביטא מתואמת (Adjusted Beta) שאנו מציגים הינה ביטא מתואמת כפי ש-Bloomberg מחשבים אותה, כלומר: \(\frac{2}{3}\beta_{RAW}+\frac{1}{3}\). למעשה, זוהי החלקה לכיוון 1 הנעשית באמצעות ממוצע משוקלל של ביטא מקורית עם הספרה 1, כאשר המשקולות הן שני שליש ושליש. אנו מרחיבים אודות סוגיה זו בפרק 6.
 • עדכון: כאשר המניות הן מניות ישראליות ותיק השוק הוא בינלאומי (S&P 500 או אחר, כלומר הוזן ידנית ונמשך מיאהו פייננס), נמשכים גם שערי הדולר מאתר בנק ישראל, ותשואת תיק השוק הנמדדת מנוכה מתשואה דולרית, כך שכעת, המדידה היא נכונה יותר: תשואתן השקלית של מניות ישראליות נמדדת ביחס לתשואתו "השקלית" של תיק השוק הנבחר. כמובן שההנחה הגלומה כאן היא שתשואת תיק השוק הינה דולרית. תודה רבה מגיעה לפרופ' אבי וואהל על שהציע את השיפור הזה למדידה.
 • כמו-כן, ובהמשך לסוגיה הקודמת, נטרלנו את האפשרות לבצע רגרסיה עבור מניות מיהאו פייננס מול מדדים ישראליים מאחר והתשואה של המניות מיאהו נקובה במטבע זר, בעוד שהתשואה של המדדים הישראליים הינה שקלית. מאחר ואנו לא סבורים שיש ביקוש להרצת רגרסיות של מניות בינלאומיות מול מדדים ישראליים, בחרנו לנטרל את האפשרות לעשות זאת על פני האלטרנטיבה, שהיא לאפשר מדידה לא נכונה או עדכון הקוד.
 • הרחבה תיאורטית אודות ביטא, ניתן למצוא בפרק 1. להרחבה פרקטית, פרק 6 הוא המקום.
 • הקוד נכתב על ידי ערן בן חורין בשפת Python, וחלקו זמין לשימוש חופשי בדף ה-Github של ערן.

דיסקליימר: כלי זה נבנה בהתנדבות ומתוך כוונה לחזק את קהילת מעריכי השווי בארץ, על עוסקיה ותלמידיה. אנו איננו נושאים באחריות לאף תוצאה המוצגת בו בשום פנים ואופן. השימוש בו הוא על אחריות המשתמש בלבד.

הזנת הנתונים שישמשו לאמידת ביטא:

37 תגובות
 1. אבי ג.
  אבי ג. אומר:

  הי ערן.
  ראשית תודה רבה על הכלי החדש !
  בדקתי אותו לראשונה על 5 מניות מול מדד ת"א-100 ונראה שהוא עובד טוב. גם המעבר לאקסל נראה חלק וקל. לקחתי תשואות שבועיות של השנתיים האחרונות (104 נקודות). המניות: חילן, שלאג, פולירם, וואן טכנולוגיות, קליל.
  מספר שאלות ראשונות:
  1. האם הכלי יעבוד טוב גם עם אקסל-2013 ? (אני מתכוון להתקין בקרוב).
  2. בבדיקה מול אתר ביזפורטל מצאתי הבדלים גדולים (30%). התוצאות שלך תמיד יותר גבוהות. אינני יודע איך הם מחשבים- לכן אני שמח על הכלי החדש !!
  3. היכן המקדם של פירסון ? האם זה Adj R^2 המופיע בטבלה ?
  4. אם המניות הנבדקות שייכות למדד אחר (ת"א יתר 50 לדוגמא) אין כרגע אפשרות לבחור אותו ?
  5. ה- Std Err של כל התוצאות נראות לי קרובות במידה חשודה (ואינני מבין בסטטיסטיקה).

  הגב
  • ערן בן חורין
   ערן בן חורין אומר:

   אהלן אבי,

   שמח לשמוע שלקחת את הכלי לנסיעת מבחן :)

   1. כן. מדובר בקבצי CSV, כך שלא אמורה להיות בעיה.
   2. בגלל שהמתודולוגיה שלהם לא שקופה, קשה לדעת מדוע נוצרים ההבדלים. יש לי תחושה שחלון המדידה שלהם קצר (בערך שנה), אבל מדובר בניחוש לא מבוסס.
   3. R^2 הוא מדד לטיב התאמת הרגרסיה, או למעשה, עד כמה המודל שלנו "פגע בול" בנקודות הקיימות. פירסון הוא מקדם מתאם בין שני משתנים. האמת היא שמקדם המתאם ברגרסיה ליניארית עם משתנה אחד, כאשר הוא מועלה בריבוע, שווה ל-R בריבוע של הרגרסיה.
   4. אפשר לבדוק את כל המניות שיש להן טיקר ביאהו פייננס, או שנסחרות בבורסה בתל אביב. כל מניה!
   5. מדובר בתוצאה מקרית, נסה מדגם אחר ותיווכח בכך.

   בהצלחה,
   ערן

   הגב
   • אבי ג.
    אבי ג. אומר:

    1. בשאלה 4 לא הובנתי כראוי. התכוונתי לשאול האם ניתן לחשב ביטא של מניה מול מדד ישראלי אחר בו היא נסחרת, לדוגמא ת"א יתר 50. לא כל המניות נסחרות בת"א-100.
    2. בגלל שהמתודולוגיה של ביזפורטל לא שקופה נמנעתי תמיד להשתמש בביטא שלהם וחישבתי אותה בעצמי בהערכות שווי. כעת הכלי החדש יחסוך לי עבודה.

    הגב
    • ערן בן חורין
     ערן בן חורין אומר:

     היי אבי,
     1. לא הוספנו את האפשרות הזו מאחר ואין בה טעם. תיק השוק אמור לייצג את כל הנכסים בשוק מסוים, ומדד היתר בהגדרה איננו עומד בכך. אגב, נסה למצוא את הטיקר שלו ביאהו פייננס, ואז תוכל להזין אותו תחת תיק שוק "אחר".
     2. שמח שעזרנו.

     הגב
     • אבי ג.
      אבי ג. אומר:

      קיבלתי ושוב תודה על ההשקעה מזמנך הפרטי לטובת כלל הגולשים ברשת.
      אבי ג.

      הגב
 2. אבי ג.
  אבי ג. אומר:

  הי ערן.
  1. התקנתי אתמול את OFFICE-2013 והיום ניסיתי שוב להעביר תוצאות לאקסל-2013 והם עברו חלק ללא בעיות !!
  2. הרצתי את הכלי על נתונים שבועיים של 5 שנים אחרונות (N=260) וקיבלתי תוצאות הרבה יותר קרובות לאתר ביזפורטל. כנראה שהם מחשבים ביטא על תוצאות יומיות של שנה אחת, כ-250 נקודות.
  3. בכל זאת מציע להוסיף את מקדם מתאם פירסון כדי לקבל אינדיקציה על אמינות הביטא שהתקבלה. אני יודע שאפשר לחשב לבד לאחר שהנתונים עברו מן הכלי לקובץ אקסל בעזרת פונקציית PEARSON.

  הגב
  • ערן בן חורין
   ערן בן חורין אומר:

   אבי,
   את אמינות הביטא שהתקבלה אתה יכול למדוד באמצעות ה-t הסטטיסטי וה-p-value שהתקבלו, אין קשר בין מקדם המתאם ומובהקות סטטיסטית של אומד.

   הגב
 3. ניר יוסף
  ניר יוסף אומר:

  רק בשביל הפרוטוקול – ביזפורטל מציינים 2 ביטאות, אחת לשנה אחרונה ואחת ל-3 שנים, אבל לא ברור אם החישוב על בסיס תצפיות שבועיות, חודשיות או יומיות. בכל מקרה, הביטא שמחושבת בביזפורטל ובאתרים אחרים עדכנית ליום החישוב. היתרון של הכלי הזה הינו לא רק בקלות החישוב וביכולת לשלוט על אופן החישוב, אלא גם ביכולת לאמוד ביטא לנקודת זמן מסוימת.

  הגב
 4. אבי ג.
  אבי ג. אומר:

  תודה ניר.
  אכן לכלי שלכם יתרון, כולל המעבר הפשוט של הנתונים לאקסל.
  אגב אינני רואה מתי מישהו ירצה לאמוד ביטא לנקודת זמן שאינה נקודת הזמן הנוכחי – אלא אם לצרכי מחקר.

  הגב
  • ערן בן חורין
   ערן בן חורין אומר:

   היי אבי, מרבית הערכות השווי נעשות לנקודת זמן מסוימת. בכלל, אני מאמין שמרבית המשתמשים בכלי יהיו מעריכי שווי ולא משקיעים

   הגב
 5. ערן בן חורין
  ערן בן חורין אומר:

  עדכנתי את הכלי כך שכעת כאשר מריצים רגרסיה של מניה ישראלית מול תיק שוק מיהאו פייננס, התשואות של המניה הישראלית מורצות כנגד התשואה השקלית של אותו מדד. אני עושה זאת על ידי המרה של התשואה הדולרית של המדד לתשואה שקלית, תוך שימוש בשערי הדולר היציגים לכל תאריך. הסבר נוסף מובא בהוראות השימוש שבתחילת הדף (צריך ללחוץ כדי "לפתוח" את האקורדיון).
  כמו-כן, יש כרגע באג קטן במשיכת הנתונים מיאהו, אני מאמין שזה ייפתר בתוך מספר ימים.

  הגב
 6. תומר
  תומר אומר:

  תודה רבה על הכלים ועל האתר הנפלא הזה,

  יש אפשרות שתעלו אקסל מוכן שיוכל לעזור בהערכות שווי?

  הגב
  • ערן בן חורין
   ערן בן חורין אומר:

   היי תומר.
   כן, זה יקרה לקראת ספטמבר, לאחר שהסטודנטים שלנו ישתמשו במודל שבנינו, וישפרו אותו.

   הגב
    • ערן בן חורין
     ערן בן חורין אומר:

     היי אסף,
     יש לי איזה משהו, אני רוצה לשפץ את זה קצת לפני שאני מעלה לאוויר.

     ערן

     הגב
 7. הודיה
  הודיה אומר:

  שלום
  איך מחשבים בטא למניה שסחירותה נמוכה? יש מקור מידע לביתא של מניות יתר? ניסיתי לחשב במחשבון וזה לא פעל..

  תודה על העזרה
  הודיה

  הגב
  • ערן בן חורין
   ערן בן חורין אומר:

   היי הודיה, זה שמניה נמצאת במדד היתר לא אומר שזה המדד הנכון להשוות אליו. המדד הנכון להשוות אליו הוא תיק השוק, שהוא תיק שכולל את כל המניות בעולם. אין ברשותנו את תיק השוק ולכן אנו משתמשים בקירוב מספיק טוב – מדד מניות כלשהו (דוגמת ת"א 100 או S&P 500). להרחבה אודות הנושא, ראי פרק 1 והנספח לפרק 1.
   לגבי עניין הסחירות, אגם על זה אנחנו מדברים בפרקים 1 ו-6. הכי טוב שאפשר לעשות הוא להשתמש בהפוגות חודשיות, אבל ייתכנו מקרים שבהם גם זה לא יספיק. בכל אופן, בפרק 6 אנו מראים כיצד לחשב את הביטא על סמך חברות השוואה, ומאחר וזו השיטה המועדפת, אם תבחרי חברות סחירות לקבוצת ההשוואה תיפתר לך הבעיה.

   הגב
 8. עידן
  עידן אומר:

  שלום רב לערן ולצוות האתר,
  ראשית ברצוני לומר כי הספר שלכם פשוט מצויין ותורם המון ידע. לטעמי אתם תורמים המון לתחום הערכות השווי בישראל.
  כמובן שנשמח גם אם תוציאו את הקורס שלכם לשוק הפרטי מחוץ לאקדמיה.

  ברצוני לשאול:

  1) האם במניות ישראליות מומלץ להשתמש במחשבון הביטא באתר או בביטא מאתר דמודאראן? שמתי לב שהביטאות שמחושבות באתר יוצאות נמוכות יותר
  מהביטא שמופיעה באתר דמודאראן. האם מומלץ לקחת את הביטא ברמה חודשית לתקופה של 3 שנים אחורה?
  במידה ואני משתמש בביטא מהאתר של דמודאראן , יש לו שני מאגרים של ביטא: א) Total Betas by Sector . ב) Betas by Sector.
  ב- total beta יש average Unlevered Beta Average Levered Beta , וב Betas by Sector יש Unlevered beta ו Unlevered beta corrected for cash,
  איזה מהם עליי לבחור לשם חישוב ביטא ע"פ דמודאראן? האם יש לבצע גם את החישוב של הביטא הממונפת ע"פ המינוף של החברה אותה בודקים?
  מה גם שזה נראה לי קצת לא מדוייק לקחת ביטא ממוצעת של סקטור בבורסות בארה"ב ולהשליך לגבי ביטא בסקטור של מניות בישראל ועל אחת כמה וכמה על ביטא
  של מניות קטנות אשר בדר"כ בעלות סטיות גבוהות יותר מתיק השוק מאשר מניות גדולות. אודה על חידוד העניין.

  הגב
 9. דקלה
  דקלה אומר:

  שלום ערן,

  רציתי לשאול האם אפשר לבצע השוואה מול מדד ת"א תקשורת, כרגע זה לא נותן נתונים כאשר רושמים מדד זה ב"אחר".

  תודה מראש,
  דקלה

  הגב
  • ערן בן חורין
   ערן בן חורין אומר:

   היי דקלה,
   צר לי אך נכון לעכשיו אני לא רואה את עצמי מפתח את המחשבון מעבר לקיים.

   בברכה,
   ערן

   הגב
 10. אבי ג.
  אבי ג. אומר:

  הי ערן.
  השתמשתי במחשבון הביטא לחישוב כמה ביטאות של חברות ישראליות. לקחתי נתונים שבועיים על פני 3 שנים. בעמודת ה- intercept קיבלתי תוצאות של 0.005, 0.006, 0.008 וכו'. האם המשמעות היא שהחברה עושה תשואה של 0.5% לשבוע מעבר לתשואה החזויה לפי מודל CAPM ?

  הגב
  • ערן בן חורין
   ערן בן חורין אומר:

   אהלן אבי.
   לא בדיוק, החותך למעשה שווה לגודל שתלוי בביטא ובריבית חסרת סיכון, אבל אי אפשר להסיק יותר מדי מלבחון מניה בודדת. נהוג לבחון את הcapm באמצעות תיקים, כפי שאנחנו מסבירים באופן נרחב בנספח לפרק 1 (שהוא למעשה קיצור של קורס תורת ההשקעות). אבל עזוב אותך, זה סתם מצ'עמם ולא תורם יותר מדי להבנה אמיתית של סיכון.

   הגב
 11. אבי ג.
  אבי ג. אומר:

  הי ערן.
  השתמשתי היום במחשבון הביטא וראיתי שהכותרות ת"א 100 ו ת"א 25 (בתיק השוק) לא השתנו למרות שהמדדים השתנו. האם זו רק הכותרת, או שאתה צריך לעדכן גם את המודול ב- PYTON כדי לשקף את המדדים החדשים ?

  הגב
  • ערן בן חורין
   ערן בן חורין אומר:

   לדעתי המדדים השתנו למדדים החדשים, אני לא בטוח אבל.
   אם תבדוק את הפלט המתקבל תוכל לקבוע זאת

   הגב
 12. אבי ג.
  אבי ג. אומר:

  לא הבנתי איך אני יכול לקבוע לפי הפלט (ביטא לחברה מסוימת) אם מדד הייחוס נכון.

  הגב
 13. מיכאל
  מיכאל אומר:

  חישוב בתדירות שבועית מציג שגיאה. קרה לעוד מישהו או שרק לי?
  תודה

  הגב
  • אבי ג.
   אבי ג. אומר:

   אכן קיבלתי שגיאה מסוג Error!! : 'NoneType' object has no attribute '__getitem__' None בבדיקה מול מדד ת"א 100.
   לעומת זאת בבדיקה מול S&P 500 עבד בסדר.

   הגב
  • ערן בן חורין
   ערן בן חורין אומר:

   היי,
   סורי, אבל בכנות אני לא רואה את עצמי שם עוד כסף על תיקון של זה.
   ערן

   הגב
   • אבי ג.
    אבי ג. אומר:

    הי ערן.
    זו תקלה חדשה. בעבר השתמשתי במחשבון בנתונים שבועיים של מניות ישראליות והכל עבד בסדר.
    מה השתנה מאז ??

    הגב
    • ערן בן חורין
     ערן בן חורין אומר:

     שינינו את כל מנגנון משיכת הנתונים מהבורסה בגלל הגנות שהם שמו

     הגב
 14. מונא דיאבאת
  מונא דיאבאת אומר:

  היי ערן,
  אני לא מצליחה לקבל תוצאות, עבור כל נתון שאני מזינה מקבלת אותה תוצאה : "Error!! : 'NoneType' object has no attribute '__getitem__' None
  Calculator has encountered an error! Please send details to [email protected] along with the page screenshot"

  אשמח לעזרתך על מנת לאתר את הבעיה.

  הגב

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

37 תגובות
 1. אבי ג.
  אבי ג. אומר:

  הי ערן.
  ראשית תודה רבה על הכלי החדש !
  בדקתי אותו לראשונה על 5 מניות מול מדד ת"א-100 ונראה שהוא עובד טוב. גם המעבר לאקסל נראה חלק וקל. לקחתי תשואות שבועיות של השנתיים האחרונות (104 נקודות). המניות: חילן, שלאג, פולירם, וואן טכנולוגיות, קליל.
  מספר שאלות ראשונות:
  1. האם הכלי יעבוד טוב גם עם אקסל-2013 ? (אני מתכוון להתקין בקרוב).
  2. בבדיקה מול אתר ביזפורטל מצאתי הבדלים גדולים (30%). התוצאות שלך תמיד יותר גבוהות. אינני יודע איך הם מחשבים- לכן אני שמח על הכלי החדש !!
  3. היכן המקדם של פירסון ? האם זה Adj R^2 המופיע בטבלה ?
  4. אם המניות הנבדקות שייכות למדד אחר (ת"א יתר 50 לדוגמא) אין כרגע אפשרות לבחור אותו ?
  5. ה- Std Err של כל התוצאות נראות לי קרובות במידה חשודה (ואינני מבין בסטטיסטיקה).

  הגב
  • ערן בן חורין
   ערן בן חורין אומר:

   אהלן אבי,

   שמח לשמוע שלקחת את הכלי לנסיעת מבחן :)

   1. כן. מדובר בקבצי CSV, כך שלא אמורה להיות בעיה.
   2. בגלל שהמתודולוגיה שלהם לא שקופה, קשה לדעת מדוע נוצרים ההבדלים. יש לי תחושה שחלון המדידה שלהם קצר (בערך שנה), אבל מדובר בניחוש לא מבוסס.
   3. R^2 הוא מדד לטיב התאמת הרגרסיה, או למעשה, עד כמה המודל שלנו "פגע בול" בנקודות הקיימות. פירסון הוא מקדם מתאם בין שני משתנים. האמת היא שמקדם המתאם ברגרסיה ליניארית עם משתנה אחד, כאשר הוא מועלה בריבוע, שווה ל-R בריבוע של הרגרסיה.
   4. אפשר לבדוק את כל המניות שיש להן טיקר ביאהו פייננס, או שנסחרות בבורסה בתל אביב. כל מניה!
   5. מדובר בתוצאה מקרית, נסה מדגם אחר ותיווכח בכך.

   בהצלחה,
   ערן

   הגב
   • אבי ג.
    אבי ג. אומר:

    1. בשאלה 4 לא הובנתי כראוי. התכוונתי לשאול האם ניתן לחשב ביטא של מניה מול מדד ישראלי אחר בו היא נסחרת, לדוגמא ת"א יתר 50. לא כל המניות נסחרות בת"א-100.
    2. בגלל שהמתודולוגיה של ביזפורטל לא שקופה נמנעתי תמיד להשתמש בביטא שלהם וחישבתי אותה בעצמי בהערכות שווי. כעת הכלי החדש יחסוך לי עבודה.

    הגב
    • ערן בן חורין
     ערן בן חורין אומר:

     היי אבי,
     1. לא הוספנו את האפשרות הזו מאחר ואין בה טעם. תיק השוק אמור לייצג את כל הנכסים בשוק מסוים, ומדד היתר בהגדרה איננו עומד בכך. אגב, נסה למצוא את הטיקר שלו ביאהו פייננס, ואז תוכל להזין אותו תחת תיק שוק "אחר".
     2. שמח שעזרנו.

     הגב
     • אבי ג.
      אבי ג. אומר:

      קיבלתי ושוב תודה על ההשקעה מזמנך הפרטי לטובת כלל הגולשים ברשת.
      אבי ג.

      הגב
 2. אבי ג.
  אבי ג. אומר:

  הי ערן.
  1. התקנתי אתמול את OFFICE-2013 והיום ניסיתי שוב להעביר תוצאות לאקסל-2013 והם עברו חלק ללא בעיות !!
  2. הרצתי את הכלי על נתונים שבועיים של 5 שנים אחרונות (N=260) וקיבלתי תוצאות הרבה יותר קרובות לאתר ביזפורטל. כנראה שהם מחשבים ביטא על תוצאות יומיות של שנה אחת, כ-250 נקודות.
  3. בכל זאת מציע להוסיף את מקדם מתאם פירסון כדי לקבל אינדיקציה על אמינות הביטא שהתקבלה. אני יודע שאפשר לחשב לבד לאחר שהנתונים עברו מן הכלי לקובץ אקסל בעזרת פונקציית PEARSON.

  הגב
  • ערן בן חורין
   ערן בן חורין אומר:

   אבי,
   את אמינות הביטא שהתקבלה אתה יכול למדוד באמצעות ה-t הסטטיסטי וה-p-value שהתקבלו, אין קשר בין מקדם המתאם ומובהקות סטטיסטית של אומד.

   הגב
 3. ניר יוסף
  ניר יוסף אומר:

  רק בשביל הפרוטוקול – ביזפורטל מציינים 2 ביטאות, אחת לשנה אחרונה ואחת ל-3 שנים, אבל לא ברור אם החישוב על בסיס תצפיות שבועיות, חודשיות או יומיות. בכל מקרה, הביטא שמחושבת בביזפורטל ובאתרים אחרים עדכנית ליום החישוב. היתרון של הכלי הזה הינו לא רק בקלות החישוב וביכולת לשלוט על אופן החישוב, אלא גם ביכולת לאמוד ביטא לנקודת זמן מסוימת.

  הגב
 4. אבי ג.
  אבי ג. אומר:

  תודה ניר.
  אכן לכלי שלכם יתרון, כולל המעבר הפשוט של הנתונים לאקסל.
  אגב אינני רואה מתי מישהו ירצה לאמוד ביטא לנקודת זמן שאינה נקודת הזמן הנוכחי – אלא אם לצרכי מחקר.

  הגב
  • ערן בן חורין
   ערן בן חורין אומר:

   היי אבי, מרבית הערכות השווי נעשות לנקודת זמן מסוימת. בכלל, אני מאמין שמרבית המשתמשים בכלי יהיו מעריכי שווי ולא משקיעים

   הגב
 5. ערן בן חורין
  ערן בן חורין אומר:

  עדכנתי את הכלי כך שכעת כאשר מריצים רגרסיה של מניה ישראלית מול תיק שוק מיהאו פייננס, התשואות של המניה הישראלית מורצות כנגד התשואה השקלית של אותו מדד. אני עושה זאת על ידי המרה של התשואה הדולרית של המדד לתשואה שקלית, תוך שימוש בשערי הדולר היציגים לכל תאריך. הסבר נוסף מובא בהוראות השימוש שבתחילת הדף (צריך ללחוץ כדי "לפתוח" את האקורדיון).
  כמו-כן, יש כרגע באג קטן במשיכת הנתונים מיאהו, אני מאמין שזה ייפתר בתוך מספר ימים.

  הגב
 6. תומר
  תומר אומר:

  תודה רבה על הכלים ועל האתר הנפלא הזה,

  יש אפשרות שתעלו אקסל מוכן שיוכל לעזור בהערכות שווי?

  הגב
  • ערן בן חורין
   ערן בן חורין אומר:

   היי תומר.
   כן, זה יקרה לקראת ספטמבר, לאחר שהסטודנטים שלנו ישתמשו במודל שבנינו, וישפרו אותו.

   הגב
    • ערן בן חורין
     ערן בן חורין אומר:

     היי אסף,
     יש לי איזה משהו, אני רוצה לשפץ את זה קצת לפני שאני מעלה לאוויר.

     ערן

     הגב
 7. הודיה
  הודיה אומר:

  שלום
  איך מחשבים בטא למניה שסחירותה נמוכה? יש מקור מידע לביתא של מניות יתר? ניסיתי לחשב במחשבון וזה לא פעל..

  תודה על העזרה
  הודיה

  הגב
  • ערן בן חורין
   ערן בן חורין אומר:

   היי הודיה, זה שמניה נמצאת במדד היתר לא אומר שזה המדד הנכון להשוות אליו. המדד הנכון להשוות אליו הוא תיק השוק, שהוא תיק שכולל את כל המניות בעולם. אין ברשותנו את תיק השוק ולכן אנו משתמשים בקירוב מספיק טוב – מדד מניות כלשהו (דוגמת ת"א 100 או S&P 500). להרחבה אודות הנושא, ראי פרק 1 והנספח לפרק 1.
   לגבי עניין הסחירות, אגם על זה אנחנו מדברים בפרקים 1 ו-6. הכי טוב שאפשר לעשות הוא להשתמש בהפוגות חודשיות, אבל ייתכנו מקרים שבהם גם זה לא יספיק. בכל אופן, בפרק 6 אנו מראים כיצד לחשב את הביטא על סמך חברות השוואה, ומאחר וזו השיטה המועדפת, אם תבחרי חברות סחירות לקבוצת ההשוואה תיפתר לך הבעיה.

   הגב
 8. עידן
  עידן אומר:

  שלום רב לערן ולצוות האתר,
  ראשית ברצוני לומר כי הספר שלכם פשוט מצויין ותורם המון ידע. לטעמי אתם תורמים המון לתחום הערכות השווי בישראל.
  כמובן שנשמח גם אם תוציאו את הקורס שלכם לשוק הפרטי מחוץ לאקדמיה.

  ברצוני לשאול:

  1) האם במניות ישראליות מומלץ להשתמש במחשבון הביטא באתר או בביטא מאתר דמודאראן? שמתי לב שהביטאות שמחושבות באתר יוצאות נמוכות יותר
  מהביטא שמופיעה באתר דמודאראן. האם מומלץ לקחת את הביטא ברמה חודשית לתקופה של 3 שנים אחורה?
  במידה ואני משתמש בביטא מהאתר של דמודאראן , יש לו שני מאגרים של ביטא: א) Total Betas by Sector . ב) Betas by Sector.
  ב- total beta יש average Unlevered Beta Average Levered Beta , וב Betas by Sector יש Unlevered beta ו Unlevered beta corrected for cash,
  איזה מהם עליי לבחור לשם חישוב ביטא ע"פ דמודאראן? האם יש לבצע גם את החישוב של הביטא הממונפת ע"פ המינוף של החברה אותה בודקים?
  מה גם שזה נראה לי קצת לא מדוייק לקחת ביטא ממוצעת של סקטור בבורסות בארה"ב ולהשליך לגבי ביטא בסקטור של מניות בישראל ועל אחת כמה וכמה על ביטא
  של מניות קטנות אשר בדר"כ בעלות סטיות גבוהות יותר מתיק השוק מאשר מניות גדולות. אודה על חידוד העניין.

  הגב
 9. דקלה
  דקלה אומר:

  שלום ערן,

  רציתי לשאול האם אפשר לבצע השוואה מול מדד ת"א תקשורת, כרגע זה לא נותן נתונים כאשר רושמים מדד זה ב"אחר".

  תודה מראש,
  דקלה

  הגב
  • ערן בן חורין
   ערן בן חורין אומר:

   היי דקלה,
   צר לי אך נכון לעכשיו אני לא רואה את עצמי מפתח את המחשבון מעבר לקיים.

   בברכה,
   ערן

   הגב
 10. אבי ג.
  אבי ג. אומר:

  הי ערן.
  השתמשתי במחשבון הביטא לחישוב כמה ביטאות של חברות ישראליות. לקחתי נתונים שבועיים על פני 3 שנים. בעמודת ה- intercept קיבלתי תוצאות של 0.005, 0.006, 0.008 וכו'. האם המשמעות היא שהחברה עושה תשואה של 0.5% לשבוע מעבר לתשואה החזויה לפי מודל CAPM ?

  הגב
  • ערן בן חורין
   ערן בן חורין אומר:

   אהלן אבי.
   לא בדיוק, החותך למעשה שווה לגודל שתלוי בביטא ובריבית חסרת סיכון, אבל אי אפשר להסיק יותר מדי מלבחון מניה בודדת. נהוג לבחון את הcapm באמצעות תיקים, כפי שאנחנו מסבירים באופן נרחב בנספח לפרק 1 (שהוא למעשה קיצור של קורס תורת ההשקעות). אבל עזוב אותך, זה סתם מצ'עמם ולא תורם יותר מדי להבנה אמיתית של סיכון.

   הגב
 11. אבי ג.
  אבי ג. אומר:

  הי ערן.
  השתמשתי היום במחשבון הביטא וראיתי שהכותרות ת"א 100 ו ת"א 25 (בתיק השוק) לא השתנו למרות שהמדדים השתנו. האם זו רק הכותרת, או שאתה צריך לעדכן גם את המודול ב- PYTON כדי לשקף את המדדים החדשים ?

  הגב
  • ערן בן חורין
   ערן בן חורין אומר:

   לדעתי המדדים השתנו למדדים החדשים, אני לא בטוח אבל.
   אם תבדוק את הפלט המתקבל תוכל לקבוע זאת

   הגב
 12. אבי ג.
  אבי ג. אומר:

  לא הבנתי איך אני יכול לקבוע לפי הפלט (ביטא לחברה מסוימת) אם מדד הייחוס נכון.

  הגב
 13. מיכאל
  מיכאל אומר:

  חישוב בתדירות שבועית מציג שגיאה. קרה לעוד מישהו או שרק לי?
  תודה

  הגב
  • אבי ג.
   אבי ג. אומר:

   אכן קיבלתי שגיאה מסוג Error!! : 'NoneType' object has no attribute '__getitem__' None בבדיקה מול מדד ת"א 100.
   לעומת זאת בבדיקה מול S&P 500 עבד בסדר.

   הגב
  • ערן בן חורין
   ערן בן חורין אומר:

   היי,
   סורי, אבל בכנות אני לא רואה את עצמי שם עוד כסף על תיקון של זה.
   ערן

   הגב
   • אבי ג.
    אבי ג. אומר:

    הי ערן.
    זו תקלה חדשה. בעבר השתמשתי במחשבון בנתונים שבועיים של מניות ישראליות והכל עבד בסדר.
    מה השתנה מאז ??

    הגב
    • ערן בן חורין
     ערן בן חורין אומר:

     שינינו את כל מנגנון משיכת הנתונים מהבורסה בגלל הגנות שהם שמו

     הגב
 14. מונא דיאבאת
  מונא דיאבאת אומר:

  היי ערן,
  אני לא מצליחה לקבל תוצאות, עבור כל נתון שאני מזינה מקבלת אותה תוצאה : "Error!! : 'NoneType' object has no attribute '__getitem__' None
  Calculator has encountered an error! Please send details to [email protected] along with the page screenshot"

  אשמח לעזרתך על מנת לאתר את הבעיה.

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *